11. juni 2014

Nyt frimærke fejrer skolens 200 år

Pressemeddelelse fra Post Danmark

Som fejring af skolens 200-års jubilæum udgiver Post Danmark et nyt frimærke. Blyant, blyantspidser, passer, et regnestykke og smuk skønskrift udgør motivet.

- 2014 er et vigtigt år for den danske skole. I 200 år har danske børn haft ret og pligt til at modtage undervisning. Det er der god grund til at fejre, og det er frimærket et fint symbol på. Frimærket signalerer også hvordan det at kommunikere med hinanden på skrift er en central del af vores skole og vores samfund, siger undervisningsminister Christine Antorini.

Frimærket har en værdi af 6,5 kr. og udkommer i dag 11. juni. Et jubilæumsfrimærke er en gammel tradition, der elegant binder en sløjfe på et jubilæum, der både favner fortid, nutid og fremtid.

- I skolen lærer vi ikke bare at læse og regne, vi lærer også at indgå i fællesskaber – store som små. Frimærkerne er med til at fortælle danskernes historie og dermed også noget af dét, som vi er fælles om. Det nye skolefrimærke er oplagt, hvis man vil sende en hilsen til én, der læser til eksamen, eller som måske skal begynde i skole efter sommerferien, siger Morten O. Nielsen, kommunikationschef i Post Danmark.

Jubilæet fejres i Uge 200
I løbet af hele 2014 bliver skolen fejret ved et stort jubilæum, som H.K.H. Kronprinsessen er protektor for. Blandt jubilæumsaktiviteterne er den særlige temauge – Uge 200, som alle grundskoler er inviteret med til. Uge 200 rummer fire dages tematisk undervisningsforløb og afsluttes med Skolernes Motionsdag. Ugen mikser fortid og nutid, sjove erindringer og barske minder fra skoletiden, men skal også bruges til at debattere både skolens fortid, nutid og fremtid